Zdravé recepty

Často mi klientky pokládají i dotazy ohledně výživy a hlavně se ptají na recepty bez masa. Od malička maso v lásce zrovna nemám, takže se snažím zdroje bílkovin hledat jinde. Navíc ráda mlsám, takže když už mlsání, tak se snažím najít zdravější varianty. (Ale přiznám se, čokoládě odolávám opravdu těžko)

 

Karbanátky z červené čočky a šmakouna

Na 2 porce: 100 g suché červené čočky, 50 g mrkve, jarní cibulka, stroužek česneku, 100 g šmakouna mexiko, vejce, 2 lžíce strouhanky, 2 lžíce hladké mouky (lze použít jemně rozemleté ovesné vločky), sůl, pepř, majoránka.
Čočku propláchneme, mrkev nastrouháme, najemno nakrájíme šmakoun a smícháme se zbytkem ingrediencí. Vytvarujeme placičky a opečeme na grilovací pánvi s malinkou troškou oleje. Jako přílohu jsem zvolila kedlubnu a doplnila česnekovým jogurtem. Lze místo jogurtu použít i tvaroh, který můžeme smíchat třeba s pažitkou.


Hummus na můj způsob

Ingredience: sušená cizrna, olivový olej, sůl, česnek, sezamová semínka, šťáva z čerstvého citronu

Hrníček sušené cizrny namočím přes noc do vody. Nejlépe několikrát ještě postupně vyměním vodu. Poté cizrnu v lehce osolené vodě hodinu povařím a nechám vychladnout. Uvařenou cizrnu pak rozmixuju se lžící olivového oleje, troškou vody z uvařené cizrny, stroužek nasekaného česneku a lžičku sezamových semínek. Když mám, přidám pár kapek citrónové šťávy. Mám raději, když je výsledek ve formě hustší kaše, která pak nestéká z pečiva. Na internetu lze najít i zajímavé tipy, jak hummus ozvláštnit, např. jemně nasekanými sušenými rajčátky či bylinkami.

Já ho nejraději servíruji na čerstvém peči se šťavnatou zeleninou.

 

Osvěžující koláč

Prvně si vypracujeme tuhé těsto z 1,5 hrnku celozrnné mouky, 1,5 hrnku ovesných vloček (nechala jsem je celé), 1 vejce, trošky kypřícího prášku a lžíce Flory Light. Tuhé těsto vmáčkneme do vymaštěné formy a upečeme.

Na koláč vyšleháme tvaroh s bílým jogurtem, přidáme nastrouhanou citronovou kúru a velkou lžíci medu.

Navrch naskládáme jahody a můžeme ozdobit lístky máty.

 

Cizrnové koule

Ingredience: 300 g vařené cizrny, 4 lžíce medu, špetka soli, špetka jedlé sody, 4 lžíce másla (mělo být mandlové, které nemám), kapka vanilkového extraktu, nasekaná půlka hořké čokolády

Vše krom čokolády pořádně projedeme v mixéru dokud z toho není tuhá hladká kaše, pak přimícháme nasekanou čokoládu. Vypracujeme kuličky a dáme je do ledničky. Já jsem je obalovala v kokosu, dají se namočit i do čokolády. Příště plánuji přidat do hmoty nasekané oříšky. Chuť je trošku zvláštní, ale ke kafi bodly :)

 

Rýžový salát se zeleninou a tofu

Pro dvě osoby: hrnek rýže basmati, 100 g nedochuceného tofu, 1 menší paprika, 1/4 salátové okurky, 2 rajčata, pár černých oliv, pár lístků čerstvého špenátu (nebo nějaký jiný salát), 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce olivového oleje, sůl, pepř

Uvařenou, vychladlou rýži smícháme s nakrájenou zeleninou a tofu, zakapeme octem, olejem a osolíme a opepříme dle chuti.

Rýžový salát

 

Aljašská treska na pomerančích s bulgurem

Pro 2 osoby: 4 - 5 filetů aljašské tresky, menší hrníček bulguru (hooodně nabyde), 1 větší pomeranč, troška řepkového oleje, sůl, pepř, pár lísků salátu na ozdobu (já použila milovaný špenát)

Bulgur jsem vařila v poměru 1 hrníček bulguru ku 3 hrníčkům vody cca 12 minut. Tresku jsem lehce potřela z obou stran olejem, osolila, opepřila a zalila šťávou z pomeranče. Z obou stran restuju tak 3 až 5 minutek a podleju pomerančovou šťávou, kterou jsem zalila tresku před restováním.

Treska na pomerančích

 

Dýňová polévka

Pro 2 osoby: 1 malá dýně, 1 litr zeleninového vývaru (nahradila jsem kostkou zeleninového bujónu, jednou za čas to nezabije), 1 malá cibulka, 2 stroužky česneku, lžíce olivového oleje, troška šťávy z citronu, sůl, pepř, pár lžiček zakysané smetany

Na olivovém oleji orestuju na drobno posekanou cibulku, česnek a dýni. Pak zaleju vývarem, osolím, opepřím a nechám vařit tak 40 minut. Poté rozmixuju a dochutím šťávou z citrónu. Do naservírované porce přihodím dvě tři lžičky zakysané smetany. Výborné s celozrným pečivem.

dýňová polévka

 

Podzimní variace jáhlové kaše

Jáhly několikrát spařím horkou vodou a poté doměkka uvařím v mléce, dokud nevznikne kašovitá hmota. Přiházím na kostičky nakrájenou hrušku, přisypu skořici a ještě chvilku povařím. Naservírovanou porci posypu vlašskými ořechy, chia semínky a zaleju javorovým sirupem. Výborná snídaně na sychravá nedělní rána.

jáhlová kaše

 

Těstoviny se špenátem a dýní

Pro 2 osoby: 200 g těstovin, 100 g dýně hokkaidó, pytlík čerstvého špenátu, malá cibulka, 2 stroužky česneku, 2 lžíce olivového oleje, sůl a pepř, balkánský sýr či feta na posypání (improvizace - zbytek nivy)

Na oleji orestuju na drobno peskanou cibulku a česnek a přihodím na malinké kostičky nasekanou dýni. Až začne dýně měknout, přihodím špenátové listy. Směs pak promíchám s těstovinami, dochutím solí a pepřem a na závěr posypu nějakým slanějším sýrem.

těstoviny se špenátem a dýní

 

Kaše z quinoy

Pro 2 osoby: 100 g bílé quinoy, 250 ml polotučného mléka, špetka soli, 1/2 lžičky skořicového cukru, 2 lžíce medu, pár mandliček, čerstvé ovoce (1 kiwi)

Quinou jsem vařila v mléce se špetkou soli cca 20 minut, dokud nevznikla kašovitá směs. Ke konci jsem zamíchala skořicový cukr. Servírovala s nasekanýma mandličkama, medem a ovocem.

1 porce: 371 kcal, 13 g bílkovin, 61 g sacharidů, 7 g tuku, 2 g vlákniny.

kaše z quinoy